logo
24 Kasım 2017 Cuma / Sıcaklık 43ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Baykan Ziyaret Beldesi'nde Molla Muhyetin için   mevlit okutuldu
Baykan Ziyaret Beldesi'nde Molla Muhyetin için mevlit okutuldu
Baykan Ziyaret Beldesi'nde Molla Muhyetin için 02 Temmuz 2011 Cumartesi Günü mevlit okutuldu. .
13.07.2011 / 01:15:41     Ekleyen : Baykanhaber

http://www.baykanhaber.com/foto_galeri_resimler.asp?terid=5254 

Baykan Ziyaret (Hz.Veysel Karani)Beldesi'nde Molla Abdurrahman tarafından Babası Molla Muhyettin için 02 Temmuz 2011 Cumartesi Günü mevlit okutuldu.

Ziyaret Beldesi Çay Mahallesi Molla Abdurrahman Camii'nde düzenlenen Mevlide Molla Muhyettin'in Halife oğlu Molla Abdurrahman Evrensel, kardeşleri ve torunları,Atabağı Belediye Başkanı Tayyar Lale,Baykan Belediye Başkan vekili Emrullah Tapınç,VEKÜYAD Başkanı Şakir Erol,Merkezi İstanbulda bulunan GEKÜYAD Başkanı Harun Geylani,Bölgenin Alimleri ve Kanaat önderleri,Çevre İllerde,Baykan ve Ziyaret Beldesi'nde çok sayıda vatandaşlar katıldı.

Kur'an-ı Kerimin okunmasıyla başlanan mevlit programında,din görevlileri tarafından ilahiler ve mevlit okutuldu.Mevlide katılanlara yemek ikram edildi.
SEYDA MOLLA MUHYETTiN - YEŞİLÇEVRE KÖYÜ

Molla Muhyeddin 1909 yılında Baykan ilcesine bağlı Bilvanis (Ormanpınar) köyündedünyaya geldi. Babası tanınmış alimlerden Molla Ali’dir. Molla Muhyeddin ilk eğitimini babasından almıştır.7 yaşına geldiğinde Kur’an-i Kerim ve Mevilidi Şerîfi bitirdi. Medrese eğitimini 17 yaşında bitirerek Molla Aleddin’den îcazetnamesini aldı. Bundan sonra 3 yıl süreyle hocasıyla birlikte aynı medresede ders verdi.20 yaşındayken hocasının kızıyla evlendi. Bu evlilikten hala hayatta olan 3 ü erkek 3 ü kız olmak üzere toplam 6 çocuğu dünyaya geldi.
Molla Muhyeddin evlendikten sonra Baykan ilçesine bağlı Koh,Nare,Havel ve Kozluk ilçesine bağlı Batıran,Şikeftan,Harbelus köylerinde müderrislik yaptı.Havelde müderrislik yaptığı sırada Baykan ilçe vaizliği görevinde de bulundu.1970 yılında emekli oldu müderrislik hayatının 35 yılını Baykan’nın Havel köyünde son 10 yılınıda Bayika (Yeşilçevre) köyünde geçirdi.60 yıla yakın müderrislik hayatında binlerce talebeye ders okuttu ve bunlardan yüzlercesine icazetname verdi. Molla Muhyeddin’nin bütün hayatı ilim, zikir ve irşatla geçmiştir. O son derece mütavaziydi. İlmiyle hic bir zaman kibirlenmez,insanlara kızmaz,sesini yükseltmez herkezin gönlünü almayı herkesle ilgilenmeyi kendisine düstur edinmişti.En büyük gayesi ilim öğretmek ve halkı aydınlatmaktı.Tasavvuftada irşat görevi olduğu halde,en yakın çevresi bile onu irşat şeyhinden çok büyük bir alim ve ilim talebelerini yetiştiren şahıs olarak tanıyordu.
Üstad 22 Ağustos 1987 Salı günü sabah namazı vaktinde seccadesi üstünde kalp krizi gecirerek Rahmet-i Rahmana kavuştu. Makberi en son ikamet ettiği Siirt ili Baykan ilçesi Yeşilçevre (Bayika) köyündedir.

Güvenli E-ticaret
Veysel Karani Haber Kategorisindeki Diğer Haberler

Köşe Yazarlarımız
http://www.baykanhaber.com/kategori.asp?katid=32
Haftanın Haberi
Üye Girişi
baykanhaber
Anket»  Tarih  17.08.2013
SİZCE BAYKAN'DA BELEDİYE SEÇİMİ KİM ALIR
AK PARTİ - (122)
BDP - (223)
CHP - (4)
SAADET PARTİSİ - (3)
MHP - (9)
DİĞER - (8)

                                  
 
Mail List
İstatistikler
Kategori Sayısı » 24
Haber Sayısı » 3321
Köşe Yazısı Sayısı » 40
Yorum Sayısı » 814
Köşe Yazarı Sayısı » 10Güvenli E-ticaret
Kategorisindeki Diğer Haberler

Köşe Yazarlarımız
Tüm Yazarlar »
http://www.baykanhaber.com/kategori.asp?katid=32
Haftanın Haberi
Üye Girişi
baykanhaber
Anket»  Tarih  17.08.2013
SİZCE BAYKAN'DA BELEDİYE SEÇİMİ KİM ALIR
AK PARTİ - (122)
BDP - (223)
CHP - (4)
SAADET PARTİSİ - (3)
MHP - (9)
DİĞER - (8)

                                  
 
Mail List
İstatistikler
Kategori Sayısı » 24
Haber Sayısı » 3321
Köşe Yazısı Sayısı » 40
Yorum Sayısı » 814
Köşe Yazarı Sayısı » 10